Lost in Space (S01E01) - Impact

Lost in Space (S01E01) - Impact (Drama, Science Fiction, Äventyr):
Efter att ha kraschlandat på en främmande planet måste familjen Robinson inte bara försöka hitta en väg hem utan även kämpa för att överleva medan de omringas av en ständig fara.  
 
 
BETYG och RECENSION:
Efter tv-serien med samma namn från 1965, och som även fick sig en remake i form av en film under 1998, kommer nu ännu en remake på Lost in Space där vi kastas rätt in i familjen Robinsons vilsna äventyr i rymden och där de nu har kraschlandat på en främmande och iskall planet. Det må låta lovande men det första intrycket säger tyvärr annat.
 
Det första avsnittet, Impact, må mycket väl vara en av de sämsta introduktion av en tv-serie jag har sett och detta på grund av att vi kastat rätt in i smeten utan någon som helst förvarning eller förklaring på vad som sker... något som i och för sig tycks komma allt eftersom under avsnittet, och förhoppningsvis även seriens, gång. Tack vare den hastiga början så känns det som om att vi lämnas lite åt slumpen då vi även lämnas utan en presentation av karaktärer och händelser vilket också ger en dålig start på det hela. Trots detta så känns ändå serien påkostad då det kommer till CGI-effekter och liknande men samspelet mellan karaktärer och tittare vaknar dessvärre aldrig riktigt till liv. Kanske är det så att man måste ge serien lite tid eller så tar skaparna för givet att man redan känner till grundstoryn. Hur som helst så imponerar inte det första avsnittet något vidare på just mig men jag tänker ändå fortsätta titta och ge serien en ärlig chans, en chans att möjligtvis vinna mitt hjärta...
 
 

AVSNITTSINFORMATION:

Originaltitel: Lost in Space.
Säsong- och Avsnittsnummer: Säsong 1, Avsnitt 1.
Avsnittstitel: Impact.
Tagline: "Danger will find them".
Baserad på TV-Serien: Lost in Space (1965), skapad av Irwin Allen .
Genre: Drama, Science Fiction, Äventyr.
Skådespelare: Molly Parker, Toby Stephens, Maxwell Jenkins, Taylor Russell, Mina Sundwall m.fl.
Skapare: Irwin Allen, Matt Sazama, Burk Sharpless.
Avsnittsspeltid: 64 min.
Språk: Engelska.
Undertext: - .
Åldersgräns: Okänt.
Premiärdatum: 13 April 2018 (Netflix).
TV-bolag: Netflix.
 

 
 

The Oscars 2018 - Snyggast på Röda Mattan

 
Ingen har väl missat att den 90:e Oscarsgalan gick av stapeln i måndags och som vanligt kryllade det av snygga stjärnor i vackra skapelser på röda mattan, men även en del bottennapp. Här under följer i alla fall några av de kreationerna som fångade min uppmärksamhet.
 

Det är bara Nicole Kidman som kan bära en stor rosett men ändå se snygg ut.
 
 

Jennifer Garner i en härlig blå färg och 80-åriga Jane Fonda är lika ung som dagen i denna vita dress.
 
 

Lupita Nyong'o glittrade som Oscarsstatyetten själv medan Zendaya är världsvan i en bruna(?) kreation.
 
 

Allison Williams och Gina Rodriguez körde båda på glänsande och glittrande ljusrosa färger...
 
 

... medan Margot Robbie och Mary J. Blige valde vitt.
 
 

Emily Blunt valde en ovanlig men snygg design medan Ashley Judd valde en klassisk design, dock med en färg som jag inte tycker om. Hur som helst så är de båda snygga i sina klänningar.
 
 

Den Oscarsvinnande Allison Janney i en sexig röd men vacker kreation och Maria Menounos en svart sagodröm.
 
 

Jag är något kluven gentemot både Jennifer Lawrence och Taraji P. Henson klädval, men hur som helst är de båda snygga.
 

 
Men allt är inte guld och glamour utan det finns även en del fula fiskar i vattnet som några dessvärre lyckade fånga in, så under följer en del mindre lyckade klädvalen:
 

Selma Hayek hade tagit en vänta över till Bollywood medan Saoirse Ronan valde att svepa in sig i en handduk.
 
 

Maya Rudolph drog på sig ett draperi medan Haley Bennett hoppade i en golvmopp
 
 

Emma Stone kom i en misslyckad kostym medan Tiffany Haddish bokstavligt talat hade tagit på sig en folkdräkt.
 
 

Oscarsgalan 2018

 
 
Då är dagen / kvällen här, dagen då Oscarsgalan mer eller mindre går/gick av stapeln. Återigen har alla svenska tv-kanaler vänt oss ryggen men precis som de senaste två åren kommer Aftonbladet TV att direktsända festligheterna... men i år har de dock varit lite (läs: mycket) fula.
För att kunna se Oscarsgalan måste man punga upp med 1 kr och påbörja en prenumeration på Aftonbladet Plus Premium, något som sedan kan komma att kosta dig 99 kr i månaden, i alla fall om du glömmer att avbryta prenumerationen.
Tack vare detta så hade jag först tänkt bojkotta både Aftonbladet och Oscarsgalan men dessvärre föll jag för frestelsen och mina förberedelser som redan är gjorda, och jag betalade därför in den där fjantiga kronan...
 
Hur som helst.. Kl 00:30 den 5/3 - 2018 drar(drog livesändningen från Röda Mattan igång medan själva galan har/hade sin start kl 02:00, och värd för galan är återigen Jimmy Kimmel.
Men redan den 4/3 kl 20:00 börjar/började Aftonbladets försnack, något som jag själv kommer hoppa över då deras programledare sällan har koll på filmerna.
 
 
Men nu är det i alla fall dags att förbereda inför kvällen. Så ställ fram Oscarsstatyetten, poppa popcornen och häll upp champagnen!
I väntan på att sändningen ska börja kan ni här under spana in årets nomineringar och om allt går som planerat kommer vinnarna uppdateras allt eftersom de utses.
 
 
Best Performance by an Actor in a Supporting Role:
  • Willem Dafoe (The Florida Project)
  • Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Richard Jenkins (The Shape of Water)
  • Christopher Plummer (All the Money in the World)
  • Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Grattis till Sam Rockwell som tog hem sin första Oscars för sin första Oscarsnominering!
 
 
Best Achievement in Makeup and Hairstyling:
  • Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, och Lucy Sibbick)
  • Victoria & Abdul (Daniel Phillips och Lou Sheppard)
  • Wonder (Arjen Tuiten)
Utan förvåning tog Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, och Lucy Sibbick Darkest hem en Oscar för bästa hår och make-upp i Darkest Hour, men jag hejade på Wonder...
 
 
Best Achievement in Costume Design:
  • Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
  • Darkest Hour (Jacqueline Durran)
  • Phantom Thread (Mark Bridges)
  • The Shape of Water (Luis Sequeira)
  • Victoria & Abdul (Consolota Boyle)
Som väntat säger vi Grattis till Mark Bridges för bästa kostym i Phantom Therad, även om jag personligen hejade på Beauty and the Beast...
 
 
Best Documentary, Feature:
  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island
Trots att jag är helt ointresserad av dokumentärer så säger jag grattis till Icarus som tog hem en Oscars för bästa dokumentär.
 
 
Best Achievement in Sound Editing:
  • Baby Driver (Julian Slater)
  • Blade Runner 2049 (Mark Mangini och Theo Green)
  • Dunkirk (Richard King och Alex Gibson)
  • The Shape of Water (Nathan Robitaille och Nelson Ferreira)
  • Star Wars: The Last Jedi (Matthew Wood och Ren Klyce)
Det må vara straffbart att säga men jag kan ärligt talat inte se något bra med denna Oscarsvinnaren som är Dunkirk... Men grattis till Richard King och Alex Gibson som i mina ögon inte förtjänar sin Oscars.
 
 
Best Achievement in Sound Mixing:
  • Bady Briver (Julian Slater, Tim Cavagin och Mary H. Ellis)
  • Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill och Mac Ruth)
  • Dunkirk (Gregg Landaker, Gary A. Rizzo och Mark Weingarten)
  • The Shape of Wather (Christian Cooke, Brad Zoern och Glen Gauthier)
  • Star Wars: The Last Jedi (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Stuart Wilson)
Se min kommentar ovan ang. Dunkriks vinst, för jag säger det samma till Gregg Landaker, Gary A. Rizzo och Mark Weingarten. Inte ens ljudet kan rädda denna skitfilm...
 
 
Best Achievement in Production Design:
  • Beauty and the Beast - Sarah Greenwood (Production Design), Katie Spencer (Set Decoration)
  • Blade Runner 2049 - Dennis Gassner (Production Design); Alessandra Querzola (Set Decoration)
  • Darkest Hour - Sarah Greenwood (Production Design); Katie Spencer (Set Decoration)
  • Dunkirk - Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)
  • The Shape of Water - Paul Denham Austerberry (Production Design); Shane Vieau och Jeffrey A. Melvin (Set Decoration)
Jag må inte ha sett The Shape of Water ännu men jag kan tänka mig att den är snygg, så grattis till Paul Denham Austerberry och Jeffrey A. Melvin.
 
 
Best Foreign Language Film:
  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Lebanon)
  • Loveless (Russia)
  • On Body and Soul (Hungary)
  • The Square (Sweden)
Till skillnad från resten av Sverige så är jag glad att vi inte vann, för vår film suger, så grattis till Chile och deras filmen A Fantastic Woman.
 
 
Best Performance by an Actress in a Supporting Role:
  • Mary J. Blige (Mudbound)
  • Allison Janney (I, Tonya)
  • Laurie Metcalf (Lady Bird)
  • Lesley Manville (Phantom Thread)
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)
Woho! Grattis till Allison Janney som va/är min favis!
 
 
Best Animated Short Film:
  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes
 Jag har inte sett en av dessa kortisar men grattis till Dear Basketball!
 
 
Best Animated Feature Film:
  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
Coco var och är en favis hos många så inte konstigt att den tog hem en Oscars, så grattis.
 
 
Best Achievement in Visual Effects:
  • Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert och Richard R. Hoover)
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner och Dan Sudick)
  • Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza och Mike Meinardus)
  • Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan och Chris Corbould)
  • War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon och Joel Whist)
Jag må inte tycka om filmen i sig men specialeffekterna i Blade Runner 2049 är fantastiska, så grattis till en välförtjänt Oscar!
 
 
Best Achievement in Film Editing:
  • Baby Driver (Paul Machliss and Jonathan Amos)
  • Dunkirk (Lee Smith)
  • I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
  • The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)
Ännu en Oscars till Dunkirk, så tre ord: Nej nej nej..... 
 
 
Best Documentary, Short Subject:
  • Edith+Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop
Grattis till Heaven Is a Traffic Jam on the 405 som tog hem en Oscars för bästa dokumentärkortfilm.
 
 
Best Live Action Short Film:
  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us
Har inte sett och kommer inte se, men grattis till The Silent Child för bästa kortfilm.
 
 
Best Achievement in Writing (Adapted Screenplay):
  • Call Me by Your Name (Screenplay by James Ivory)
  • The Disaster Artist (Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber)
  • Logan (Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold)
  • Molly’s Game (Written for the screen by Aaron Sorkin)
  • Mudbound (Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees)
Eftersom jag bara har hört gott om Call Me by Your Name så säger jag grattis till James Ivory och hans Oscars.
 
 
Best Achievement in Writing (Original Screenplay):
  • The Big Sick (Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
  • Get Out (Written by Jordan Peele)
  • Lady Bird (Written by Greta Gerwig)
  • The Shape of Water (Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro)
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Written by Martin McDonagh)
Jag förstår ärligt talat inte framgången med Get Out men andra gör det visst, så grattis till Jordan Peele
 
 
Best Achievement in Cinematography:
  • Blade Runner 2049 (Roger A. Deakins)
  • Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
  • Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
  • Mudbound (Rachel Morrison)
  • The Shape of Water (Dan Laustsen)
Roger A. Deakins fick mer eller mindre här en Oscars bara för att han har varit nominerad 14 gånger, men det får man inte säga högt så grattis till honom och Blade Runner 2049
 
 
Best Achievement in Music (Original Score):
  • Dunkirk (Hans Zimmer)
  • Phantom Thread (Jonny Greenwood)
  • The Shape of Water (Alexandre Desplat)
  • Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)
Grattis till Alexandre Desplat och han musik till Shape of Water
 
 
Best Achievement in Music (Original Song):
  • "Mighty River" from Mudbound (Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq och Taura Stinson)
  • "Mystery Of Love" from Call Me by Your Name (Music and Lyric by Sufjan Stevens)
  • "Remember Me" from Coco (Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez)
  • "Stand Up For Something" from Marshall (Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn och Diane Warren)
  • "This Is Me" from The Greatest Showman (Music and Lyric by Benj Pasek och Justin Paul)
Eftersom jag har ett närminne på typ 3 sek så kommer jag inte ihåg hur låten Rememer Me låter men grattis till Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez.
 
 
Best Achievement in Directing:
  • Dunkirk (Christopher Nolan)
  • Get Out (Jordan Peele
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • Phantom Thread(Paul Thomas Anderson)
  • Shape of Water (Guillermo del Toro)
Ett stort grattis till Guillermo del Toro och hans film Shape of Water som sägs vara väldigt vacker, och jag inväntar tålmodigt en BD-release.
 
 
Best Performance by an Actor in a Leading Role:
  • Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
  • Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
  • Daniel Kaluuya (Get Out)
  • Gary Oldman (Darkest Hour)
  • Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
Gery Oldman har varit en favorit sedan 1997 då han medverkade i The Fifth Element och därför känner jag en enorm lycka att just han tog hem en Oscar inatt, även om jag inte sett filmen Darkest Hour än. 
 
 
Best Performance by an Actress in a Leading Role:
  • Sally Hawkins (The Shape of Water)
  • Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Saoirse Ronan (Lady Bird)
  • Meryl Streep (The Post)
Precis som väntat tog Frances McDormand en Oscars för bästa kvinnliga huvudroll och jag får motvilligt säga grattis till henne då jag hejade på Margot Robbie eller Saoirse Ronan...
 
 
Best Motion Picture:
  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Shape of Water kammar hem en Oscar för bästa film och jag kan inget annat än att säga grattis! 
 
 
Ännu en Oscarsgala är nu avslutad och inga tabbar gjordes i år. Men jag måste säga att inledningsakten var en av de sämsta på länge och annars så höll tyvärr inte galan måttet... Trots att en del men få favoriter kammade hem en Oscars så var allt relativt tråkigt. så som värden Jimmy Kimmel och talen...